Organized by
 
 
 
 
 
 
Flag Counter
 
SCIENTIFIC PROGRAM
 
 
08:00 Registration
09:00-09:05 Welcome by Niyazi Serdar Sariciftci
09:05-09:20

Opening Statement “A World Powered Predominantly by Solar and Wind Energy” by Walter Kohn (Nobel Prize 1998)

09:20-09:30 Opening Statement by Abdullah Gül (President of Turkey)
09:30-09:45 Coffee Break
09:45-10:15 Plenary Lecture: "Silicon Solar Photovoltaics: Changing the World" by Martin Green
10:15-10.45 Plenary Lecture: "Personalized Energy (for Everyone) Enabled by the Artificial Leaf" by Daniel Nocera
10:45-11:10 Coffee Break
  Photovoltaic Materials I
Chairman: Anvar Zakhidov
Solar Heat Conversion
Chairman: Helmut Neugebauer
11:10-11:30 Invited lecture:
"Prospects of Chalcopyrite-Based Thin Film Solar Cells: Towards Competitive Efficiencies" by Hans Werner Schock
Invited lecture:
"Nanocoated Selective Absorber Surfaces"
by Figen Kadirgan
11:30-11:45 "Electrochemical Deposition of ZnO Columnar Arrays"
 by Vlad Andrei Antohe
"Fresh Water Production and Phase Change Materials"
by Ravishankar Sathyamurthy
11:45-12:00 "NIR Plasmonics of Metal Doped ZnO Derivatives"
by Arrigo Calzolari
"Composite Absorber Solar Collectors"
by Alfa Oumar Dissa
12:00-12:20 Invited Lecture:
"Carrier Multiplication in Semiconductor Nanocrystals"
by Victor Klimov
Invited Lecture:
"Fabrication of Photovoltaic/Thermal
(PV-T) Hybrid Collectors of SOLIMPEKS"
by Halil Ibrahim Dag
12:20-13:30 LUNCH (Lunchbox)
  Photovoltaic Materials II
Chairman: Victor Klimov
Synthesis of Materials I
Chairman: Fred Wudl
13:30-13:50 Invited lecture:
"Hybrid Tandem Solar Cells Tunable by Ionic Charging"
by Anvar Zakhidov
Invited lecture:
"2D Conjugated Polymers for Polymer Solar Cells "
by Yongfang Li
13:50-14:05 "Efficiency Limits of Bulk Heterojunction Solar Cells"
by Markus Clark Scharber
"D-A-D Polymers for Polymer Solar Cells"
by Xiabin Peng
14:05-14:20 "ZnO Nanorod and Extremely Thin CIS Solar Cells by Spray Coating"
by Erki Kärber
"Medium Band Gap Polymers with Benzo-Dithiophenes"
by Desta Antenehe Gedefaw
14:20-14:40 Invited Lecture:
"Thin Film Polycrystalline Compound PV Technologies: Status and Future Prospects"
by Bülent Basol
Invited Lecture:
"Synthesis as a Key Tool in the Development of Materials for Organic Electronics"
by Ulrich Scherf
14:40-15:00 Coffee Break
  Photovoltaic Materials III
Chairman: Peter Würfel
Surveys and Examples
Chairman: Sabry Abdel Mottaleb
15:00-15:20 Invited lecture:
"Low Resistance Back Contact Buffers for CdS/CdTe Cells"
by Ching W Tang
"Integrated Solar Combined Power Plant for Turkey"
by Ahmet Emin Sentürk
15:20-15:35 "Quantum Dots for Solar Cells"
 by Sihem Jaziri
"Renewable Energy in Malawi"
by Esther Phiri
15:35-15:50 "Enhanced Stability of PV Devices by Addition of Nanoparticles"
by Emmanuel Kymakis
“African Network for Solar Energy (ANSOLE): Bridging Africans in Capacity Building and Use of Sustainable Energy Sources and Technologies”
by Daniel Ayuk Mbi Egbe
15:50-16:05 "Nanocomposites of N-Doped TiO2/CdS for DSSC "
by Cahyorini Kusumawardani
"Photovoltaics in Chad"
by Yacoub Idriss Halawlaw
16:05-16:20 "Effect of Deposition Temperature of CdS Films on Inverted Solar Cells"
by Gülbeden Cakmak
“Solar Energy R&D Landscape and Solar Energy Roadmap of South Africa”
by Malik Maaza
16:20-16:35 "SWNT Doped Titania for DSSC"
by Giampiero Ruani
"Solar Cooker Integrated with Nano Composite Phase Change Materials"
by Eswaramoothy Muthusamy
16:35-16:50 "Kesterite Based Solar Cells by Electrodeposition-Selenization"
by Diego Colombara
"Improving the Sustainibility of Solar Thermal Electric Systems"
by Roman Adinberg
16:50-17:10 Invited Lecture:
"Inorganic Nanostructures for Organic Solar Cells"
by Tsukasa Yoshida
Invited Lecture:
"Solar Energy for Developing Countries: Case Morocco"
by Izeddine Zorkani
17:10-17:30 Invited Lecture:
"Solar Electricity Generated and Stored with Organic Materials"
by Olle Inganäs
Invited Lecture:
"Global Problems Require Collaborative Solutions"
by David Faiman
17:30-18:30 Panel Discussion "Solar Energy and Development in Africa"
Moderator: Daniel Egbe (ANSOLE)
Podium: Samir Rhomdane (Tunis), Izeddine Zorkani (Morocco), Amel Benfredj (Tunis), Yohannes Teketel (Ethiophia), Malik Maaza (South Africa), Abdelfettah Barhdadi (Morocco)...
18:30-20:30 Poster Session (Drinks, Snacks)
08:00-08:30 Plenary Lecture: "Heisenberg Uncertainty Principle in Bulk Heterojunction Solar Cells" by Alan Heeger (Nobel Prize 2000)
08:30-09:00 Plenary Lecture: "Peace and Security in Renewable Energy Transformation" by Jürgen Scheffran
09:00-09:30 Coffee Break
  Photonics and Spectroscopy  I
Chairman: Tsukasa Yoshida
Synthesis of Materials II
Chairman: Rene Janssen
09:30-09:50 Invited Lecture:
"Tuning Electronic Properties of Colloidal Nanostructures"
by Efrat Lifshitz
Invited Lecture:
"Very Low Bandgap Conjugated Polymers"
by Fred Wudl
09:50-10:10 Invited Lecture:
"Exciton Diffusion, Charge Separation and Morphology in Polymer-Fullerene Solar Cells"
by Ifor D.W. Samuel
Invited Lecture:
" Design of Small Molecular Donors for Organic Solar Cells"
by Jean Roncali
10:10-10:25 Invited Lecture:
"Magneto Photocurrent of Charge Transfer Complexes"
by Eitan Ehrenfreund
"Bulk Heterojunction Solar Cells using PPE-PPVs"
by Safae Aazou
10:25-10:40 "Electronics and Photonics two science in the benefit of solar energy conversion"
by Mihaela Girtan
"Doped Conjugated Polymers as Electrodes"
by Valerii Kobryanskii
10:40-10:55 "Advanced EPR/Mössbauer Spectroscopy of Bioinspired Complexes"
by Özlen Erdem
"Hydrogen Bonded Conjugated Molecules"
by Eric Glowacki
10:55-11:10 "Insights on the Interface in Polymer Fullerene Solar Cells by Optical Sensing"
by Stergios Logothetidis
"Isoindigo Based Polymers for Solar Cells"
by Ergang Wang
11:10-11:25 "Effects of Ionizing Radiation on CdS/CdTe Solar cells"
by Stefan Antohe
"Bio-Inspired Light Harvesting System from Metallochlorins in Nanochannels"
by Kasim Ocakoglu
11:25-11:40 "Inv. of Charge Carrier Recombination by Intermodulation Spec."
by Wolfgang Tress
"Colloidal CuZnSnSe1-xSx  Nanocrystal Based Hybrid Solar Cells"
by Mahmut Kus
11:40-12:00 Invited Lecture:
"Developing an Artificial Photosynthetic Reaction Centre"
by David Leslie Officer
Invited Lecture:
"Organic Nanocrystals from Latent Pigments for Biocompatible Electronics"
by Mykhailo Sytnyk
12:00-13:00 LUNCH (Lunchbox)
  Photovoltaic Materials and Devices I
Chairman: Giampiero Ruani
Solar Fuels and Photochemistry I
Chairman: Markus Scharber
13:00-13:20 Invited lecture:
"Carrier Relaxation Trough Localized States"
by Daniel Moses
Invited lecture:
"Visible Light Semiconductor Photocatalysis "
by Horst Kisch
13:20-13:35 "Co-Evaporated OPV Based on Dyes and Fullerenes"
by Xiaofeng Wang
"Photoelectrochemical Reduction of CO2 on Organic Semiconductors"
by Engelbert Portenkirchner
13:35-13:50 "Organic Photovoltaic Based on Squaraine Dye"
by Guo Chen
"CO2 Conversion to Solar Fuels with Microbial Electrolysis"
by Anita Fuchsbauer
13:50-14:10 Invited Lecture:
" Inorganic, Organic and Hybrid Solar Cells: How different are they? "
by David Cahen
Invited Lecture:
"Solar Fuels: Breakthrough
Innovation in the Renewable Energy Industry"
by Reinhold Priewasser
14:10-14:30 Invited Lecture:
"Oxide Absorbers for All Oxide Photovoltaics"
by Koushik Majhi
Invited Lecture:
"Nanostructured Sodium Tantalum Oxides for Solar Water Splitting"
by Harun Tüysüz
14:30-15:00 Coffee Break
  Photovoltaic Materials and Devices II
Chairman: David Ginley
Solar Fuels and Photochemistry II
Chairman: Jean Roncali
15:00-15:20 Invited lecture:
"Inverted Structure Hybrid Solar Cells"
by Serap Günes
Invited Lecture:
“Towards highly efficient PbS nanocrystal solar cells”
by Maria-Antonietta Loi
15:20-15:35 "Photodegradation Effects in Polymer/Fullerene
Solar Cells"
 by Tracey Clarke
"Electrocatalytic Assemblies for Water Splitting and Solar Fuels"
by Khurram Saleem Joya
15:35-15:50 "Growing Silicon Nanowires with Ag Assisted Etching Method"
by Quertani Rachid
"Water Oxidation by Cobalt Oxide Nanoparticles"
by Karolina Kwapien
15:50-16:05 "Measuring Mobilities and Recombination in
Organic Solar Cells"
by Bronson Philippa
"CO2 Reduction with Immobilized Dehydrogenase Enzymes"
by Stefanie Schlager
16:05-16:20 "Ultrasonic Spray Pyrolysis of CIGS/InS Heterojunction Solar Cells"
by Erkan Aydin
"Treating Industrial Effluents by Solar Cells"
by Azam Pirkarami
16:20-16:35 "CdS Nanostructured Layers in Solar Cells"
by Oleg Dimitriev
" Water-soluble Chlorophyll Analogues for Artificial Photosynthesis"
by Kerstin Oppelt
16:35-16:50 "Interfacial Degradation in Organic Solar Cells"
by Ayse Turak
"Performance of a 100 MW Solar Thermal Parabolic Trough Power Plant in Cholistan Desert"
by Muhammed Khurram Zafar
16:50-17:10 Invited Lecture:
"Transient Photoresponse of PbS Nanocrystals with Inorganic Ligands"
by Wolfgang Heiss
Invited Lecture:
"Direct Photosensitization of MoS3 by Polymer/Fullerene BHJ Solar Cells"
by Bruno Jousselme
17:10-17:30 Invited Lecture:
"Improved materials and device architectures for polymer solar cells"
by Rene A. J. Janssen
Invited Lecture:
"Energy End Use Efficiency and 100% Renewable Energy means Equality, Freedom, Peace, Democracy and Local Employment"
by Tanay Sidki Uyar
17:30-18:30 Panel Discussion: "Solar Energy and Peace in the Middle East "
Moderator: Zafra Lerman
Podium: Walter Kohn, Niyazi Serdar Sariciftci, David Faiman, Sabry Abdel-Mottaleb, Tareq Abu Hamed, David Ginley...
19:30- 24:00 Conference Dinner on the Boat Cruise in Bosphorus
(Bus transfer from Conference Center at 19:00)
09:00-09:30 Plenary Lecture: "Molecular Photovoltaics and Mesoscopic Solar Cells"
by Michael Grätzel
09:30-10:00 Plenary Lecture: " Converting exhaust carbon into working carbon: from a linear- to a cyclic-carbon-economy " by Michele Aresta
10:00-10:30 Coffee Break
  Photovoltaic Materials and Devices III
Chairman: Wolfgang Heiss
General, Technology and Systems
Chairman: Maria Antonietta Loi
10:30-10:50 Invited Lecture:
"Molecular Solar Cells and MO Interactions for Transport"
by Shozo Yanagida
Invited Lecture:
"Printed Solar Cells on Paper: A Paradigm Shift"
by Arved Hübler
10:50-11:10 Invited Lecture:
"Organic Photovoltaics as Scalable Sustainable Solar Technology"
by David Ginley
Invited Lecture:
"Piezoelectric Enhancement of Photovoltaic Efficiency"
by James Durrant
11:10-11:25 "Wide Variety Metal Nanoparticles in Polymer Matrices for Solar Cells"
Vladimir Astachov
"HCPV Grid Connected Power Plant for Research at the University"
by Abdelfattah Barhdadi
11:25-11:40 "Charge Transport in Nanoporous Materials"
by Steven Konezny
"Techno Economic Investigation of Solar Water Heater Energy Saving System"
by Mohammed Hamdan Al Smairan
11:40-12:00 Invited Lecture:
"Small Molecular Organic Solar Cells"
by Karl Leo
Invited Lecture:
"Developing Weavable Dye Sensitized Solar Cells on Carbon Nanotube Yarns"
by Özer Göktepe
12:00-13:00 LUNCH (Lunchbox)
  Solar Energy Materials and Devices
Chairman: Daniel Egbe
General, Theory, Technology and Systems
Chairman: Zafra Lerman
13:00-13:20 Invited lecture:
"Challenges in Printing Organic Solar Cells"
by Andrew Bruce Holmes
Invited lecture:
"How Solar Cells Work"
by Peter Würfel
13:20-13:35 "Identifying the Surfaces of Running Electrochemical Cells"
by Sarp Kaya
"All We Need is Light: Photoprocesses in Chemical Education"
by Michael Walter Tausch
13:35-13:50 "Thermo-Oxidative Stability of Polyethylene for Hot Water Storages"
by Klemens Grabmayer
"Fuel Cells and Hydrogen's Synergy"
by Larhrafi Malika
13:50-14:10 "Charge Transport in Organic Photovoltaic Material PTB7"
by Bernd Ebenhoch
"Light Harvesting from First Principles in Time Domain"
by Carlo Andrea Rozzi
14:10-14:30 Invited Lecture:
"Phtalocyanines for Molecular Photovoltaics"
by Tomas Torres
Invited Lecture:
"Multiscale Simulation of Molecular Photovoltaic Materials and Devices"
by Jenny Nelson
14:30-15:00 Coffee Break
15:00-17:00 Poster Session
17:00-17:30 Plenary Lecture: "6000 Year Story of Solar Energy" by John Perlin
17:30-18:00 Poster Prizes and Closing Ceremony